You are currently viewing 24 MARCA 2024 – NIEDZIELA PALMOWA

24 MARCA 2024 – NIEDZIELA PALMOWA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

24 marca 2024

 

 1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.

 

 1. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin.

 

 1. Dziś o godz. 16.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną.

 

 1. Społeczność Liceum Ogólnokształcącego, którego patronem jest św. Jan Paweł II, zaprasza na przedstawienie Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się dzisiaj o godz. 18.00 w hali sportowej przy Zespole Szkół w Bogorii.

 

 1. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowanie Pańskiego przeniesiona zostaje na poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

 

 1. W zakrystii można jeszcze dzisiaj zgłaszać chorych, którzy chcieliby skorzystać z sakramentu pokuty i przyjąć Komunię świętą. Odwiedziny chorych jutro od godziny 9.00.

 

 1. W środę o godz. 16.30 Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia. A o godz. 17.30 spotkanie kandydatów do bierzmowania z klasy VIII.

 

 1. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. Okazja do spowiedzi świętej pół godziny przed Mszą świętą rano i wieczorem.

 

 

 

 1. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Adoracja potrwa do godz. 21.00. Po zakończonej adoracji droga krzyżowa ulicami naszej parafii do kaplicy – źródełka. Strażaków prosimy o zabezpieczenie trasy, a harcerzy o towarzyszenie z pochodniami.

 

 1. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii, ale trwa się na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz.8.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Wcześniej o godz. 17.30 droga krzyżowa. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 23.00. Od godz. 22.00 adorację poprowadzi młodzież. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

 

 1. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godz. 8.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny co godzinę od 9.00-12.00. Na Mostkach w kaplicy o godz. 10.30.

 

 1. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.

 

 

 

 

 1. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze święte jeszcze o godz. 8.00, 9.00. 10.30 na Mostkach i 12.00. Nie ma Mszy świętej wieczornej. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego: 9.00, 10.30 w kaplicy na mostkach 12.00 i 16.00.

 

 1. W dniach 19-21 kwietnia odbędzie się pielgrzymka po sanktuariach Dolnego Śląska: Krzeszów – Kudowa Zdrój – Wambierzyce – Bardo – Prudnik – Góra Św. Anny. Koszt 600 zł. Więcej informacji na plakacie i w zakrystii.

 

 1. Nasz parafianin Artur Janik z Łazisk choruje na nowotwór esicy z przerzutami do wątroby. W chwili obecnej jest po kilku seriach chemioterapii. Nowotworu nie da się usunąć, dlatego jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest przeszczep wątroby. Współpracownicy Artura proszą o modlitwę w jego intencji oraz o włączenie się do zbiórki pieniężnej zorganizowanej przez fundację SIEPOMAGA.

 

 1. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła i ofiarę na kwiaty parafianom z os. Ujazd: Katarzyna Domagała, Karolina Przybyłek, Iwona Witkowska, Monika Woszczyńska, Barbara Kansy, Sylwia Bąk, Mateusz Trybuszkiewicz, Elżbieta i Aleksander Brzyszcz.W tym tygodniu troskę o kościół i przygotowanie grobu Pańskiego powierzamy rodzicom kandydatów do bierzmowania. Przygotowanie dekoracji jutro o godzinę 17.30 (szczególnie prosimy ojców). Sprzątanie w kościele w sobotę w przerwie adoracji w godz. 12.30 – 13.30.

 

 1. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego.

 

 1. Kancelaria parafialna czynna tylko do środy.

 

 1. W minionym tygodniu pożegnaliśmy + Annę Wesołowską. Polecając ją Miłosierdziu Bożemu, módlmy się: Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie…

 

Ks. Leszek Biłas, proboszcz