You are currently viewing 2 KWIETNIA 2023 – NIEDZIELA PALMOWA

2 KWIETNIA 2023 – NIEDZIELA PALMOWA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

2 kwietnia 2023

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim”! 

2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować! 

3. Społeczność Liceum Ogólnokształcącego, którego patronem jest św. Jan Paweł II, zaprasza na przedstawienie Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się dzisiaj o godz. 18.00 w hali sportowej przy Zespole Szkół w Bogorii. Chcemy w ten sposób także  podziękować za pontyfikat św. Jana Pawła II. Nie są to, wiece polityczne, tylko jednocząca nas wszystkich modlitwa. Bardzo serdecznie zatem zapraszamy wszystkich.

4. W Wielką Środę od godz. 9.00 udamy się do chorych, którzy zostali zgłoszeni.

5. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

6. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Adoracja potrwa do godz. 21.00. Po zakończonej adoracji droga krzyżowa ulicami naszej parafii do kaplicy – źródełka. Strażaków prosimy o zabezpieczenie trasy, a harcerzy o towarzyszenie z pochodniami.  

7. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii, ale trwa się na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz.8.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Wcześniej o godz. 17.30 droga krzyżowa. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 23.00. Od godz. 22.00 adorację poprowadzi młodzież. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

 

8. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godz. 8.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny co godzinę od 9.00-12.00. Na Mostkach w kaplicy o godz. 10.30. 

9. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. Proszę o przyniesienie świec. W niedzielę o godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 8.00, 9.00 i 12.00. Nie ma Mszy świętej wieczornej. 

10. W poniedziałek wielkanocny Msze święte w porządku niedzielnym, czyli o 9.00, 12.00 i 16.00.

11. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła i ofiarę 220 zł. parafianom z ul Spacerowej: Grażyna Wojnarowska, Mariola i Janusz Kosakowscy i Aneta i Kazimierz Pyza. Bóg zapłać za wykonanie pewnych prac na rzecz parafii panom: Józef Skobel, Marek Machaj, Robert Łoch. W tym tygodniu troskę o kościół powierzamy rodzicom kandydatów do bierzmowania.  Sprzątanie w kościele w sobotę w przerwie adoracji w godz. 12.30 – 13.30.

12. Bóg zapłać parafianom z Małej Wsi za ofiarę 200 zł na kwiaty do Grobu Pańskiego i parafianom z Zimnowody za ofiarę 300 zł.

13. Kancelaria parafialna czynna tylko do środy.

14. Od jutra Msze święte w tygodniu, rano o godz. 7.00 i wieczorem o godz. 18.00.

ks. Leszek Biłas. proboszcz